Modne kolory do pokoju dziecięcego – jak wybrać odpowiednią farbę?

Wybór koloru farby do pokoju dziecięcego to bardzo odpowiedzialne zadanie. Musimy pamiętać o tym, że długotrwałe przebywanie w otoczeniu określonych kolorów ma wpływ na nasze samopoczucie. Wybierając kolory do pokoju dziecka należy zatem zwrócić uwagę na to, w jaki sposób dany odcień oddziałuje na domowników. Na szczęście, paleta radosnych barw jest bardzo szeroka, dzięki czemu, można bez trudu dostosować kolorystykę do upodobań oraz zainteresowań dziecka.

Odcienie zieleni do nauki i odpoczynku

Ponadczasowym wyborem w pokoju dziecięcym jest stonowana, ciepła zieleń. W przypadku mniejszych pomieszczeń można wykorzystać ten kolor w połączeniu z innymi, jasnymi odcieniami. Zieleń z jednej strony działa relaksująco i kojąco, ale z drugiej strony ma korzystny wpływ na naszą koncentrację. Dzięki temu, zielone kolory do pokoju dziecka sprzyjają zarówno nauce, jak również zabawie oraz odpoczynkowi.

Kolor niebieski w pokoju dziecięcym

Kolejnym popularnym wyborem jest błękit, który pobudza wyobraźnię oraz rozwija kreatywność. Tutaj warto jednak zachować ostrożność, ponieważ zbyt chłodne odcienie w połączeniu z pochmurną aurą za oknem mogą działać usypiająco. Dlatego też, warto postawić na kontrasty niebieskiego z ciepłymi odcieniami. Stosując ciemniejszy odcień na krótszej ścianie możesz dodatkowo powiększyć wizualnie pokój dziecka. Niebieski doskonale współgra z jasnymi meblami i ciepłymi odcieniami drewna.

Styl skandynawski w pokoju dziecka

Styl skandynawski stawia na prostotę, funkcjonalność oraz subtelną elegancję. Dominują tu naturalne odcienie – biel, jasne szarości, beż, ecru, ale również brąz oraz czerń. W przypadku ścian, niezwykle modne kolory do pokoju dziecka to stonowane odcienie szarości kontrastowane ciemniejszymi elementami dekoracyjnymi. Styl skandynawski doskonale sprawdzi się szczególnie w pokoju dla chłopca, ale również wiele dziewczynek będzie zachwyconych taką aranżacją. Wystrój ten daje bardzo szerokie możliwości aranżacyjne oraz dekoracyjne.

Malowanie pokoju dla rodzeństwa

Prawdziwym wyzwaniem jest pomalowanie pokoju dziecięcego dla rodzeństwa. Wybierając odpowiednie kolory do pokoju dziecka, można jednak skutecznie stworzyć podział przestrzeni, aby każde dziecko posiadało swój kąt. Tutaj warto wykorzystać technikę kontrastów. Wiodącym kolorem może być jasny odcień – biel, szarość, beż czy kolory kremowe, uzupełnione nieco ciemniejszymi tonacjami. Alternatywnym wariantem są intensywne barwy, łączące się w spójną całość: zieleń z pomarańczą, niebieski z żółtym, bordowy z jasnym błękitem. W ten sposób, w jednym pomieszczeniu można stworzyć prywatną oraz intymną przestrzeń dla rodzeństwa.