- Najnowsze trendy w projektowaniu stadionów i aren sportowych
- Czy łóżko w szafie to dobry pomysł w małym mieszkaniu?
- Oświetlenie hotelowe ma znaczenie. Jak lampy hotelowe wpływają na wrażenia gości i zyski obiektów HoReCa?
- Pokój dziecięcy od A do Z: Praktyczne wskazówki dla rodziców
- Kontener na odpady budowlane – wynajem kontenerów na gruz Warszawa
Karmienie zwierząt hodowlanych
Hodowcy krów mlecznych, trzody chlewnej a także koni zachodzą w głowę czym najlepiej żywić swoje zwierzęta, aby były zdrowe i dawały jak najwięcej mleka. Stosowanie niewłaściwie dostosowanych pasz może doprowadzić do wystąpienia wielu groźnych chorób, takich jak na przykład kwasica.
Czym karmić zwierzęta hodowlane ?
W dzisiejszych czasach przeważnie odchodzi się od karmienia zwierząt wyłącznie paszą mokrą, gdyż produkcja, konserwacja i przechowywanie wilgotnych wysłodków (produktu ubocznego przy produkcji np. buraków cukrowych) wiąże się z licznymi problemami, takimi jak pracochłonność czy kłopot z właściwym przechowywaniem.
Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie w karmieniu zwierząt wysłodkami buraczanymi. Co to właściwie jest? Przy produkcji cukru z buraków cukrowych powstają produkty uboczne, takie jak melasa oraz wysłodki. Tak więc wysłodki buraczane melasowane to materiał paszowy pozyskiwany przy produkcji cukru z buraków. Wysłodki wyciskane są maszynowo i następnie suszone, aby obniżyć zawartość wody. Następnie granulowane są w pelety. Produkt taki charakteryzuje się dużą zawartością pektyn, co powoduje fermentację paszy w żwaczu zwierząt. Wysłodki buraczane są używane przy karmieniu zarówno bydła, jak i trzody chlewnej czy koni. Jest to prawdziwa “bomba energetyczna” dla zwierząt, gdyż melasa jest świetną pożywką dla bakterii bytujących w żwaczach. Przywraca to właściwą mikroflorę w przewodzie pokarmowym. Nie da się ukryć także, że dodatek melasa poprawia właściwości smakowe paszy, przez co jest niezwykle chętnie spożywana przez zwierzęta hodowlane. Ma specyficzny, przyjemny zapach i smak. Łatwo podaje się tego typu paszę – można ją wrzucać bezpośrednio do pojemników z karmą, lub też uprzednio nieco namoczyć. Zmniejszenie ilości podawanych w karmie zbóż wpływa pozytywnie na zdrowie zwierząt, zmniejszając ryzyko wystąpienia u nich kwasicy.
Tego typu paszę łatwo jest przechować, zachowuje świeżość przez długi czas oraz jest ogólnodostępna. Nie da się ukryć, że jest droższa, aniżeli karma mokra, ale wynika to przede wszystkim z jakości produktu.
Charakteryzują się zawartością dobrze trawionego włókna, które jest niezbędne w procesie trawienia. Dostarczają organizmowi zwierząt duże ilości białka oraz niezbędnych w diecie witamin i soli mineralnych, poprawiają ich trawienie a także polepszają metabolizm. Zwierzęta opasowe mocno przybierają na wadze dzięki tego typu paszy. Zmniejsza się wydatek energetyczny, co ważne jest zwłaszcza u zwierząt mlecznych.
Niezawodnie poprawiają mleczność u krów a także polepszają skład samego mleka – jest ono bardziej bogate w białko i tłuszcz.
Stosować je możemy jako główną paszę treściwą, jak również objętościową.
Jeśli będziemy regularnie stosowali wysłodki buraczane melasowane jako dodatek do paszy, to już po niedługim czasie zobaczymy tego pozytywne efekty. Jest jednak bardzo istotne, aby stosować się do dokładnych informacji podanych przez producenta, w szczególności tych o o dawkowaniu. Wysłodki powinniśmy podawać zwierzętom po uprzednim namoczeniu.