Nowoczesne oświetlenie do domu – jakie i dlaczego wybrać?

Oświetlenie to ważny element każdego domu. I choć występuje wiele rozmaitych jego form, to kilka z nich zasługuje na szczególną uwagę, jeśli zależy nam na estetycznej, a zarazem w pełni funkcjonalnej przestrzeni. Oprócz tego bowiem, że oświetlenie zapewnia domownikom komfort w trakcie zmroku, coraz częściej pełni także inne zadania, o których opowiemy w tym artykule – zapraszamy do lektury.

Wszystko, co warto wiedzieć o oświetleniu

Główną funkcją oświetlenia jest poprawa widoczności w pomieszczeniach. Ma to ogromne znaczenie w przypadku wnętrz, które pozbawione są okien, nawet jednak te, w którym się znajdują, nie będą wygodne w użytkowaniu, gdy zrobi się ciemno. Konieczne jest więc, aby każdy pokój, czy pomieszczenie użytkowe, zostało wyposażone w przynajmniej jedno źródło światła. Optymalnie, gdy jest to oświetlenie centralne, padające z góry, gdyż minimalizuje to szansę powstawania cieni. Aby dobrze doświetlić każdy kąt, warto sięgnąć po dodatkowe źródła, które stają się dyskretnym uzupełnieniem głównego oświetlenia. Mogą to być efektowne lampy stojące, czy też dyskretne kinkiety, dzięki którym nie tylko można doświetlić przestrzeń, ale także dodatkowo ją ozdobić. Przy okazji można dzięki nim z łatwością budować atmosferę, co przy jednej lampie byłoby zwyczajnie niemożliwe.

Wybór oświetlenia to jednak nie tylko kwestia rodzaju lampy, czy wyglądu klosza. Niezwykle ważna jest moc, którą należy dostosować do przeznaczenia oraz rozmiaru pomieszczenia w taki sposób, aby przemieszczanie się po nim było wygodne i swobodne. Obok mocy należy przyjrzeć się także barwie. Najbardziej uniwersalne są barwa neutralna, która nadaje się do wszystkich typów wnętrz oraz przypominająca naturalne promienie słoneczne barwa ciepła. W miejscach takich jak łazienka, czy biuro najlepiej sprawdzi się barwa zimna, która wpływa na zdolność skupienia uwagi i nie obciąża oczu.

Jakie oświetlenie sprawdzi się w domu?

Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na pytanie, jakie oświetlenie do domu jest najlepsze, gdyż wpływa na to wiele czynników. Jeśli zależy nam jednak na tym, aby w pomieszczeniach zapanował wyjątkowy klimat, stawiajmy na kilka rozwiązań równocześnie. Nic lepiej nie ożywi industrialnego salonu niż wiszący klosz uzupełnione o minimalistyczne kinkiety. Nie łatwo też o lepszą ozdobę romantycznej sypialni niż zastosowanie kilku stylowych lampek z funkcją przyciemniania. Aby nakładanie makijażu w łazience nie było utrapieniem, warto uzupełnić sufitowy plafon o ozdobne kinkiety – powieszenie ich po obu stronach lustra nie tylko podniesie komfort użytkowania, ale też wpłynie na design całej aranżacji.