Panele LED, czyli nowoczesne i skuteczne oświetlenie nie tylko do biura

Jeszcze kilkanaście lat temu oświetlenie LED było uznawane za formę ciekawostki, następnie upowszechniło się w naszych domach, a dziś staje się standardem również w biurach, magazynach czy w halach produkcyjnych. Głównym powodem rosnącego zainteresowania tą technologią jest potrzeba ograniczenia zużycia drożejącego prądu. Współczesne źródła światła LED przekonują do siebie także efektywnością, trwałością oraz znakomitą estetyką, dlatego coraz chętniej zastępujemy nimi klasyczne oprawy. Dobrym przykładem będą tutaj panele LED, które choć kojarzą się przede wszystkim z przestrzenią biurową, to mogą być z powodzeniem wykorzystywane także w pomieszczeniach mieszkalnych.

Czym są panele LED?

Panele LED to oprawy oświetleniowe, które najczęściej mają kształt kwadratu lub prostokąta – pod tym względem przypominają chociażby popularne oprawy rastrowe. Specyficzną cechą tych paneli jest natomiast to, że emitowane przez nie światło jest rozpraszane przez różnego typu klosze. Dzięki temu światło, choć bardzo mocne, nie oślepia ludzi, dlatego jest o wiele bardziej funkcjonalne i komfortowe w użytkowaniu niż np. tradycyjne oprawy świetlówkowe.

Natynkowe i podtynkowe

Panele LED możemy podzielić ze względu na sposób montażu. Mamy więc tutaj panele natynkowe oraz podtynkowe. Pierwsze z nich są chętniej wybierane do pomieszczeń biurowych oraz w przypadku modernizowania oświetlenia w pomieszczeniu. Jednak coraz częstszym rozwiązaniem jest stosowanie ramek do paneli LED, dzięki którym panele podtynkowe możemy montować tak jak natynkowe.

Podtynkowe panele LED mają tę zaletę, że można je estetycznie zlicować z powierzchnią sufitu. Warto wziąć to rozwiązanie pod uwagę w sytuacji, gdy jesteśmy na etapie remontu pomieszczenia lub budowy nowego domu czy budynku biurowego.

Panele LED – w jakich pomieszczeniach warto je zastosować?

Panele LED zdecydowanie najlepiej sprawdzają się w tych pomieszczeniach, w których potrzebujemy mocnego głównego źródła światła. Naturalnym wyborem są przestrzenie biurowe. Panele stanowią idealną alternatywę dla starych opraw rastrowych, dystansując je pod względem zarówno designu, jak i efektywności energetycznej. Gwarantują one po prostu znacznie niższe zużycie prądu, co w przypadku firm płacących bardzo wysokie rachunki za energię ma niebagatelne znaczenie.

W biurach docenimy również to, że panele LED zapewniają bardzo dobrą widzialność. Mocne źródło światła skutecznie doświetla przestrzeń bezpośrednio pod nim, stąd takie panele powinny być stosowane (w odpowiednim zagęszczeniu) w open space’ach, w salach konferencyjnych, na zapleczu, w aneksie kuchennym.

Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na montaż paneli LED w niższych magazynach oraz w halach produkcyjnych. Może to być ciekawa alternatywa lub po prostu uzupełnienie chociażby dla opraw typu high bay LED. Jednak należy pamiętać aby zadbać o podwyższoną szczelność takich paneli.

Panele LED są jednak na tyle uniwersalne, że można je wykorzystywać w praktycznie każdym pomieszczeniu, w którym przebywają ludzie, a priorytetem jest zapewnienie dobrej widzialności, komfortowych warunków pracy oraz niskiego zużycia energii. Warto tutaj wymienić:

  • szatnie,
  • pomieszczenia gospodarcze,
  • hale sklepowe,
  • korytarze w galeriach handlowych,
  • sklepy stacjonarne,
  • urzędy,
  • obiekty noclegowe,
  • szpitalne korytarze i sale chorych.

Panele LED do domu: nieoczywisty wybór, który warto wziąć pod uwagę

Montaż paneli LED w mieszkaniu czy w domu to bardzo interesujący pomysł, który szczególnie powinien przypaść do gustu osobom szukającym nietuzinkowych rozwiązań dekoracyjnych oraz funkcjonalnych. Panele LED z powodzeniem mogą zastąpić nam tradycyjne oprawy lub stanowić dla nich uzupełnienie.

Przykładowo: odpowiednio mocny panel umieszczony w centralnej części sufitu w kuchni będzie pełnić funkcję oświetlenia głównego, zapewniając dostateczne doświetlenie podłogi, a dzięki rozproszonemu światłu także sprawiając, że pomieszczenie optycznie będzie się wydawać nieco większe. Teraz wystarczy tylko zastosować punktowe źródła światła roboczego i dekoracyjnego, aby zyskać kompletny system oświetlenia w kuchni.

Panele LED szczególnie dobrze sprawdzają się w tych pomieszczeniach, w których potrzebujemy mocnego źródła światła dla własnego komfortu i bezpieczeństwa. Dlatego warto rozważyć takie oprawy m.in. na klatce schodowej, w wiatrołapie, w spiżarni, w garażu czy w korytarzu. Ciekawym rozwiązaniem może być również zastosowanie panelu LED w łazience, zarówno jako oświetlenie główne, jak i zadaniowe (np. nad lustrem).

Jak widzisz panele LED są wyjątkowo uniwersalnymi oprawami oświetleniowymi, które z powodzeniem można stosować zarówno w przestrzeniach profesjonalnych, jak i prywatnych. Szeroki wybór takich paneli w różnych wariantach wymiarowych i kolorystycznych znajdziesz w ofercie firmy Kanlux – zapoznaj się z nią na stronie internetowej https://www.kanlux.com/pl/produkty/16007/panele-led.