Fajny zegar to ozdoba Twojego salonu

Aranżując mieszkanie, należy skupić się na tym, aby było funkcjonalne, a jednocześnie estetyczne. Oprócz wyboru odpowiednich mebli pomyśl o dodatkach, które podkreślą styl. Fajny zegar to ozdoba Twojego salonu, a przy tym przydatny gadżet. Jaki wybrać?

Podstawową funkcją zegara jest odmierzanie czasu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pełnił on również funkcję dekoracyjną. Zanim jednak zaczniesz poszukiwania idealnego modeli, zastanów się nad jego wyglądem. Może warto wybrać zegar, który wyróżni się designem i kolorem od pozostałych dodatków? Nie bez znaczenia są również proporcje. Tym bardziej że w sklepach znajdziesz zegary o różnej wielkości, począwszy od kilkucentymetrowej średnicy, aż po wielkie modele, zajmujące co najmniej połowę ściany.

Rozmiar należy dokładnie przemyśleć i dopasować do innych, znajdujących się już w mieszkaniu dekoracji, aby całość współgrała ze sobą. Niezwykle istotny jest także wybór odpowiedniego miejsca. Zastanów się, czy zależy Ci na tym, aby znalazł się on w centralnym punkcie na ścianie? A możemy to być dodatek, który ozdobi Twoją komodę?

Wybierz zegar odpowiedni dla charakteru wnętrza

W minimalistycznych i nowoczesnych salonach, w których dominuje biel, ciekawie będą prezentować się proste modele np. z samymi wskazówkami. Zamiast cyfr będą złote lub srebrne kreski. Do loftowego salonu postaw na niebanalne formy. Z pewnością odnajdzie się tu duży zegar bez charakterystycznej tarczy. Świetnie będzie prezentował się nad kanapą. Salon w stylu klasycznym lubi towarzystwo eleganckich zegarów ściennych z drewnianą oprawą. Efektownie wyglądają także modele z ozdobnym cyferblatem np. krajobrazem lub motywem roślinnym.

Pamiętaj jednak, aby kolorystycznie pasował do pozostałych elementów wystroju pokoju gościnnego. Z kolei w skandynawskich pomieszaniach, które słyną z prostoty, odnajdą się modele o jasnych barwach. Zegar ścienny może być również fajnym kontrastem dla prostego salonu. Warto wtedy wybrać mocną barwę. Najlepiej taką, która dominuje w innych dodatkach. Do salonu w stylu glamour wybierz modele zdobione cyrkoniami. Podkreślą luksusowy charakter wnętrza. Mile widziane złoto oraz srebro.

Kupujemy zegar do salonu — co wziąć pod uwagę?

Wybierając zegar do salonu, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii:

• materiał — pokój dzienny jest pomieszczeniem reprezentacyjnym. Warto więc zadbać, aby materiał był nie tylko wysokiej jakości, ale również dobrze się prezentował,

• wygodę użytkowania — zegar ma nie tylko dobrze się prezentować, ale był również praktyczny. Korzystanie z niego ma być łatwe. Dlatego dobrze, aby tarcza była wyraźna i szczegółowa,

• głośność — niektóre zegary wyposażone są w głośne mechanizmy, co niektórym może przeszkadzać. Dlatego upewnij się, że dźwięk nie jest zbyt nachalny,

• rodzaj – na rynku znajdziesz zegary ścienne, czyli takie, które zawiesza się na ścianie, w formie naklejki, które się przyczepia. Ostatnia grupa to zegary stojące, które możesz postawić np. na komodzie.