- Najnowsze trendy w projektowaniu stadionów i aren sportowych
- Czy łóżko w szafie to dobry pomysł w małym mieszkaniu?
- Oświetlenie hotelowe ma znaczenie. Jak lampy hotelowe wpływają na wrażenia gości i zyski obiektów HoReCa?
- Pokój dziecięcy od A do Z: Praktyczne wskazówki dla rodziców
- Kontener na odpady budowlane – wynajem kontenerów na gruz Warszawa
Łączenie kabli w ziemi czyli jak łączyć kable w ziemi i puszce?
Połączenia przewodów elektrycznych to bardzo poważne zadanie, które jednak jesteśmy w stanie wykonać sami. Ważne jest jednak, abyśmy wykonali to zadanie odpowiedzialnie oraz profesjonalnie. Pomyłka podczas montażu może kosztować nas zwarcie prądowe instalacji lub porażenie kogoś prądem. Poniżej krótki poradnik jak połączyć kable w puszce oraz w ziemi.
Łączenie kabla ziemnego
Jednym z najczęstszych połączeń kabli jest połączenie, które wykonujemy docelowo pod ziemią. Ze względu na panującą wilgoć powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę na izolowanie przewodów . Przewody elektryczne do ziemi muszą być dobrze wykonane, ponieważ ich naprawa wymagać będzie wiele dodatkowej pracy.
Jednym z najlepszych rozwiązań służących do połączenia kabli w ziemi jest zastosowanie specjalnej mufy. Posiada ona kształt rozkładającego się portfela, który wewnątrz wypełniony jest żelem, który nie zastyga. Końcówki kabli należy połączyć poprzez kostkę lub złączkę elektryczną i wcisnąć w żel w jedną z połówek mufy. Następnie należy zamknąć drugą połówkę mufy i zatrzasnąć zatrzaski tak, aby żel wypełnił całe wnętrze. Połączenie należy zabezpieczyć poprzez założenie dwóch opasek zaciskowych, które chronią przed samoczynnym otworzeniem się mufy. Bardzo istotną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że mufę można rozebrać i użytkować wiele razy do różnego rodzaju łączonych kabli. Innym rodzajem mufy jest taka która łączy kable za pomocą żywicy. Ten rodzaj również składa się z dwóch części obudowy którą należy założyć na połączone wcześniej kostką kable. Końcówki kabla wychodzące z mufy należy zabezpieczyć i okleić taśmą izolacyjną. Górną połówkę mufy należy zalać żywicą, która powinna być dołączona do zestawu. Czas schnięcia żywicy to około 1 godzina ale, warto zakopać kabel na drugi dzień, aby mieć pewność, że połączenie będzie trwałe.
Innym ciekawym rozwiązaniem stosowanym do łączenia kabli w ziemi są puszki hermetyczne do ziemi . Zasada działania puszki jest podobna do opisanej wyżej mufy. Wystarczy bowiem połączyć kable bezpośrednio lub poprzez kostkę w środku puszki i zalać specjalnym środkiem uszczelniającym, którym jest najczęściej żel lub żywica. Kable z puszką możemy zakopać na drugi dzień. Łączenie kabli w puszcze jest więc również prosta i polecaną metodą.
Jeżeli mamy już połączone kable w ziemi to przed zakopaniem warto je jeszcze dodatkowo zabezpieczyć. Najpopularniejszym obecnie rozwiązaniem jest peszel. Jest to rurka o średnicy około 30 mm, która pomieści kilka przewodów. Jaki peszel do ziemi wybrać? Przede wszystkim najważniejszy jest materiał, który powinien być wytrzymały i odporny na niskie temperatury do – 40 stopni Celsjusza. Może być to na przykład polietylen, który dodatkowo jest elastyczny i będzie ułatwiał ułożenie peszla. Ten element chroni przewody w środku nie tylko od wilgoci oraz wody, ale też przed uderzeniami udarowymi. Warto więc, aby jego grubość wynosiła co najmniej 2-3 milimetry, które zapewnią trwałość na lata.
Jak połączyć kable w puszkach ?
Innym ważnym zadaniem każdego elektryka jest łączenie kabli w puszce instalacyjnej. Jak podłączyć kable w puszce ? Zacznijmy najpierw od przygotowania przewodu oraz żył. Potrzebny nam będzie przede wszystkim nożyk do tapet w celu przygotowania przewodu. Polega ono na usunięciu głównej osłony oraz poszczególnych izolacji żył w przewodzie. Osłonę główna najlepiej rozcinać jest między przewodami neutralnym oraz ochronnym w celu uniknięcia potencjalnego uszkodzenia przewodu prądowego, który może skutkować zwarciem. Izolację z żyły przewodu można ściągnąć również za pomocą bardziej profesjonalnego przyrządu – specjalnego ściągacza. Operacja ta polega na tym, że należy przewlec przewód przez środek ściągacza oraz zacisnąć szczeki. Następnie możemy ściągnąć izolację w kierunku przeciwnym do kierunku założenia przewodu. Taki przyrząd pozwoli nam na uniknięcie ryzyka uszkodzenia żyły. Ważne jest, aby odsłonić około 15 milimetrów żyły, aby widać było goły przewód. Powinno to bowiem wystarczyć do sprawnego montażu później w puszce. Każda puszka ma wywiercone otwory na swoim obwodzie przez które możemy przewlec przewody. Spotykają się one potem w wnętrzu puszki, w które znajdziemy miejsce na ich wzajemne połączenie. Łączenie kabli w puszce odbywa się za pomocą kostek. Są to elementy złączne, które mają w swoim środku przygotowane wejścia dla żył, które przewodzą prąd. Po włożeniu żyły w miedziane wejście należy je zacisnąć na przewodzie poprzez dokręcenie śrubki, która wywiera nacisk na miedziane obejmy. W celu sprawdzenia poprawności montażu, należy upewnić się, że śrubki są mocno przykręcone, a żyły nie są luźne nie można ich ręcznie wyjąć z kostki. Ważne jest, aby wybrać odpowiednią kostkę. Ich budowa jest bowiem różna w zależności od grubości żyły które chcemy podłączyć. Warto pamiętać, że należy odpowiednie kolory żył jednego przewodu połączyć z takimi samymi kolorami żył drugiego przewodu aby popłynął prąd. Jak widać podłączenie puszki elektrycznej jest prostym zadaniem, które wymaga od nas jedynie podstawowych umiejętności manualnych oraz niewielkiej wiedzy z zakresu elektryczności, co pozwoli nam zaoszczędzić na wydatku opłacenia instalacji elektrycznej w naszym domu.