Gdzie sprawdzą się obrusy szydełkowe? Czym cechują się te tekstylia domowe?

Obecnie panuje moda na produkty kojarzące się ze stylistyką retro czy vintage. Do łask wracają np. obrusy szydełkowe. Jakie są ich największe zalety? Czym się charakteryzują? Kiedy warto się na nie zdecydować? Czy pasują do aranżacji nowoczesnych?

Obrusy szydełkowe i ich największe zalety

Zacząć trzeba od tego, że obrusy szydełkowe są bardzo efektowne pod względem wizualnym. Mają ażurową, dość charakterystyczną formę. Szyte są ręcznie z naturalnej bawełny, ale zawierać też mogą niewielką domieszkę poliestru. Kupić je można bez problemu nawet w sieci np. w sklepie internetowym https://dehome.pl.

Szydełkowe obrusy świetnie sprawdzają się zarówno na co dzień, jak i podczas specjalnych okazji. Dzięki nim w kilka chwil przygotować można ładną aranżację stołu. Dodatkowo odpowiednio pielęgnowane mogą posłużyć przez wiele długich lat.

Jak należy dbać o szydełkowane obrusy?

Szydełkowane obrusy są wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju. Niektórzy obawiają się jednak ich zakupu, bo wymagają odpowiedniego traktowania. Co to oznacza w praktyce?

Niestety tego typu obrusów nie można prać w pralce automatycznej. Muszą być prane ręczne w nioskiej temperaturze i z dodatkiem delikatnych detergentów. W praktyce nie powinno być to jednak zbyt skomplikowane. Ze względu na swoją ażurową formę obrusy szydełkowe błyskawicznie za to schną.

Do jakich aranżacji pasują obrusy szydełkowe?

Nikogo nie powinien zdziwić fakt, że szydełkowe, ażurowe obrusy są utożsamiane ze stylistyką retro, vintage czy boho. Stanowią one ich doskonałe uzupełnienie. Wykorzystać je można w salonie, jadalni lub sypialni. Świetnie prezentują się na drewnianych meblach i wcale nie muszą być to stoły. Szydełkowy obrus równie dobrze ustawić można na ławie, stoliku nocnym czy komodzie.

Czy oznacza to, że obrusy tego typu są kiepskim wyborem do nowocześnie urządzonych wnętrz? Okazuje się, że w tym przypadku wcale nie trzeba z nich rezygnować. Obecnie bardzo modne jest łączenie ze sobą różnych, z pozoru niepasujących do siebie elementów wystroju. Wymaga to jednak pewnej odwagi. Szydełkowe obrusy całkiem nieźle prezentują się np. na szklanych stolikach. Sprawdzić się mogą nawet w surowych loftach.

Na jaki obrus szydełkowy warto się zdecydować? Do wyboru są tekstylia kwadratowe, prostokątne, owalne czy okrągłe. Różnią się między sobą także wymiarami. Utrzymane są zazwyczaj w jasnej – białej lub kremowej kolorystyce. Jest ona bowiem najbardziej uniwersalna.