- Oświetlenie hotelowe ma znaczenie. Jak lampy hotelowe wpływają na wrażenia gości i zyski obiektów HoReCa?
- Pokój dziecięcy od A do Z: Praktyczne wskazówki dla rodziców
- Kontener na odpady budowlane – wynajem kontenerów na gruz Warszawa
- Świadectwo charakterystyk energetycznej budynku – sprawdź, co to jest i do czego jest potrzebne.
- Ergonomia w Edukacji Domowej: Projektowanie Przestrzeni
Jak działa termostat?
Automatyczna regulacja temperatury stanowi dopełnienie sprawnego systemu grzewczego w lokalu mieszkalnym. Bez niej konieczne byłoby ciągłe manualne dostosowywanie parametrów ogrzewania podłogowego lub centralnego do potrzeb użytkownika.
Obecne rozwiązania technologiczne sprowadzają proces utrzymywania właściwej temperatury do kontroli z poziomu aplikacji mobilnej, umożliwiając przyjemne i efektywne zarządzanie własnym komfortem. Termostat, jako urządzenie aktywnie utrzymujące zaprogramowaną temperaturę otoczenia, znane jest od wielu lat. Jednak współczesne osiągnięcia inżynieryjne wprowadzają parametry tego typu aparatury na zupełnie nowy poziom, oddając w ręce użytkowników sprzęt niezawodny, oferujący wygodę i szerokie możliwości personalizacji.
Termostat- podstawowe zasady działania
Termostat, określany inaczej jako termoregulator, zawiera w sobie zaawansowany układ elektroniczny, którego zadaniem jest utrzymanie ustawionej temperatury. Na podstawie zebranych przez urządzenie danych o temperaturze i wilgotności powietrza, termoregulator wysyła polecenia do układu grzewczego odnośnie zwiększenia lub zmniejszenia możliwości grzewczych. Całe działanie opiera się na skomplikowanych algorytmach i jest uzależnione od rodzaju instalacji grzewczej. Termoregulator może być stosowany zarówno w ogrzewaniu podłogowym, jak i gazowym lub wodnym. Często przejmuje on kontrolę nad dwoma obiegami jednocześnie.
Z racji faktu, iż termoregulator “posiada” kompetencje decyzyjne, musi być umieszczony w neutralnym miejscu, wolnym od nieprzewidywalnych wahań temperatury na skutek palenia w kominku, otwarcia okna czy wpadania silnych promieni słonecznych. Powodowane przez te czynniki znaczne fluktuacje temperatury, dawałyby oprogramowaniu termostatu fałszywe sygnały i zakłócały jego działanie. Ponieważ praca termoregulatora jest uzależniona od temperatury pomieszczenia, w którym urządzenie się znajduje, rozsądne jest zamontowanie termostatów w kilku pokojach. Wówczas mamy możliwość stworzenia indywidualnego mikroklimatu dla każdego obwodu grzewczego.
Z poziomu ekranu urządzenia dostępnych jest wiele opcji. Podłączenie termoregulatora do całego systemu grzewczego otwiera przed użytkownikiem możliwości regulowania temperatury w konkretnych pomieszczeniach. Warto również wspomnieć, iż termostat daje możliwość zaprogramowania temperatury w zależności od pory dnia, co sprzyja oszczędnościom. Redukując temperaturę na czas pobytu w pracy, wymiernie obniżymy rachunki za energię elektryczną lub ograniczymy zużycie gazu. Pamiętanie o ręcznym ustawianiu wszelkich parametrów, na dłuższą metę pozostaje mało praktyczną metodą. Automatyzacja oferowana przez termostat uzasadnia inwestycję w kompleksowy system zarządzania ogrzewaniem, który zwraca się w krótkim czasie.
Jaki termoregulator wybrać?
Standardem na rynku stają się termoregulatory elektroniczne z opcją indywidualnego programowania. Wbudowany zegar pozwala ustawiać temperaturę z dokładnością godzinową. Termostat od Termofol wychodzi naprzeciw najnowszym trendom i oferuje moduł Wi-fi wraz z profesjonalną aplikacją mobilną. Sterowanie temperaturą pomieszczeń z poziomu telefonu zapewnia niespotykaną dotąd elastyczność i komfort użytkowania. Termostat od Termofol umożliwia również ustalanie długofalowych planów grzewczych, ukierunkowanych na maksymalizację oszczędności.