Czy garnków indukcyjnych można używać na gazie?

Kuchenki indukcyjne prawdziwym szturmem zdobyły serca miłośników gotowania. Zapewniają nie tylko szybkie, ale przede wszystkim bezpieczne podgrzewanie i przygotowywanie potraw. Pola grzewcze nie osiągają wysokiej temperatury, a urządzenie nie wymaga płomienia. Coraz częściej spotyka się tego rodzaju sprzęt w nowoczesnych mieszkaniach, w których ze względów bezpieczeństwa zrezygnowano z podłączenia budynku do sieci gazowej. Minusem tego rozwiązania jest jednak konieczność zakupu specjalnych garnków. Czy można ich używać także na klasycznych kuchenkach gazowych?

Oznaczenia

Podstawową kwestią przy zakupie nowego kompletu garnków jest sprawdzenie ich oznaczenia. Producenci, najczęściej na spodzie naczynia, umieszczają symbole, wskazujące, czy konkretny garnek może być stosowany na gazie, indukcji czy na kuchence elektrycznej. Jeśli z pierwszym i ostatnim rozwiązaniem nie ma większych problemów, tak przy indukcji, oznaczenia mają kolosalne znaczenie.

Symbol zwojnicy, jaki możecie zobaczyć w dolnej części garnka, oznacza, że konkretne naczynie może być stosowane na kuchence indukcyjnej. Oczywiście nic się nie stanie, jeśli umieścicie na niej garnek przeznaczony jedynie do stosowania z klasycznymi kuchenkami gazowymi, jednak to zestawienie nie zadziała. Zupełnie inaczej będzie z garnkami dedykowanymi do kuchenek indukcyjnych, które chcemy wykorzystać na kuchenkach gazowych.

Gaz i indukcja

Co do zasady nie ma przeszkód w stosowaniu garnków indukcyjnych na gazie. Należy jednak pamiętać, że marnej jakości naczynia mogą się przypalać. Przed ich użyciem na indukcji niezbędne będzie porządne wyszorowanie dna, także od zewnętrznej strony, aby pozbyć się śladów po gazie, czyli tak zwanych osmoleń. Mogą one zmniejszać skuteczność indukcji. Nie wystarczy więc włożenie naczyń do zmywarki – wymagają ręcznego doczyszczenia.

Wspomnieliśmy przed chwilą o oznaczeniach naczyń, jakie stosują producenci. Aby mieć pewność, że konkretny model garnków możecie stosować zarówno na kuchence indukcyjnej, jak i gazowej, warto sprawdzić symbole umieszczone na dnie. Jeśli oprócz zwojnicy zobaczycie tam rysunek palnika – bez trudu garnki możecie stosować na gazie oraz na indukcji. W zakupie wysokiej jakości naczyń pomocna będzie pożyczka bez BIK.

Jakie garnki wybrać?

Skoro już wiemy, że garnki indukcyjne w przeważającej większości nadają się do kuchenek gazowych, warto sprawdzić, na jakie naczynia się zdecydować, aby korzystać z nich przez wiele lat. Jednym z kluczowych parametrów jest materiał, z jakiego zostały wykonane. Najwyższej jakości stal to gwarancja niezawodności, odporności oraz trwałości. Na rynku pojawiają się marne kopie kultowych już naczyń, którym cech trwałości przypisać nie można.

Przy wyborze kierujemy się zwykle ceną, jednak nie może być to jedyny czynnik determinujący zakup. Jeśli szukacie garnków, które przetrwają wiele lat, zainwestujcie nieco więcej, w czym pomoże pożyczka bez BIK. Szybko przekonacie się, że wyższa cena idzie w parze z wysoką jakością.