Idealne rozmieszczenie punktów świetlnych w kuchni

Odpowiedni i prawidłowy montaż oświetlenia w pomieszczeniu kuchennym (kuchni) jest szczególnie istotny, gdyż wpływa on na jej praktyczną funkcjonalność. Dobrze wykonane oświetlenie znacznie ułatwia pracę w trakcie przygotowywania oraz gotowania posiłków, niezależnie od pory dnia czy nocy. Wszystkie instalowane punkty świetlne powinny zostać idealnie rozmieszczone, zawsze przy równoczesnym uwzględnieniu specyfiki przestrzennej kuchni oraz na podstawie kilku sprawdzonych, obowiązujących zasad.

Punkty świetlne jako nowoczesne i rozproszone oświetlenie w Twojej kuchni

W przeciwieństwie do pozostałych pomieszczeń dostępnych w domu lub mieszkaniu (pokoi, sypialni, salonu, korytarza, garażu, sypialni etc.), w kuchni nie wystarczy jedno bądź dwa oddzielne źródła światła.

Kuchenna instalacja elektryczna w domu jest części całej ogólnej instalacji elektrycznej, która szczególnie potrzebuje innego potraktowania, całkowicie odmiennego podejścia, bo indywidualnego rozwiązania. Rozwiązanie to podyktowane jest układem, rozmieszczeniem m.in. „stref roboczych”. Przy każdym projekcie dot. oświetlania kuchni, bardzo ważne okazuję się oraz wydaje się: zastosowanie właściwego — pragmatycznego podejście do tego tematu.

Przykładowo: lampa w pięknej i stylowej oprawie, a jednak tworząca cień lub półcień w okolicy / obrębie blatu kuchennego kompletnie nie zda egzaminu. Ponieważ skutecznie będzie utrudniać Ci pracę, a przecież powinno być zupełnie odwrotnie. Walory estetyczne, owszem są one bardzo ważne, lecz w przypadku kuchni powinny zejść one na dalszy plan, aby ustąpić pierwszeństwa na rzecz: dobrej i przemyślanej aranżacji od „A do Z”, w tym praktycznej organizacji punktów świetlnych (źródeł światła). M.in. z tego powodu, samo zaplanowanie i zaprojektowanie oraz wykonanie oświetlenia w kuchni jest najważniejsze, względem pozostałych domowych wnętrz.

Występujące – spotykane rodzaje / typy oświetlenia kuchennego:

Oświetlenie kuchenne można rozróżnić (podzielić) na trzy główne typy: centralne, robocze, a także dekoracyjne. Każdy typ oświetlenia spełnia inne funkcje oraz ma nieco przeznaczenie. Nie mniej jednak w tym wszystkim najistotniejsze z praktycznego punktu widzenia, są dwa pierwsze z nich. Z kolei ostatni typ oświetlenia, czyli dekoracyjny, służy głównie budowaniu nastroju oraz wzmacniania samej estetyki danego wnętrza.

1. Typ — oświetlenie centralne:
Światło centralne występuje przeważnie w postaci jednej lampy, która umieszczone jest w środkowym, centralnym punkcie całego pomieszczenia. Jego zadaniem jest oświetlenie całej powierzchni Twojej kuchni, dzięki niemu masz możliwość swobodnego funkcjonowanie, czyli przemieszczania się po zmierzchu / po zmroku. Szalenie ważne jest również dobrze wykonanie całego oświetlenia centralnego w chwili, kiedy Twoja kuchnia będzie pełnić jednocześnie rolę jadalni. Dobrym pomysłem w takim przypadku jest zamontowanie lampy bezpośrednio nad miejscem spożywania posiłków (bezpośrednio nad stołem). Wówczas odpowiednio zamontowane światło centralne równomiernie rozjaśni całą Twoją kuchnię. Niestety, nie zda ono egzaminu jako jedyny punkt świetlny. Dlatego potrzebne są Ci inne źródła oświetlenia.

2. Typ- oświetlenie robocze:
Oświetlenie robocze w kuchni jest określane także jako funkcyjne. Głównym zadaniem tego rodzaju światła czy punktów świetlnych, np. punktów LED-owych jest zagwarantowanie komfortowej pracy przy blacie kuchennym, grzewczej płycie kuchennej lub zlewozmywaku (też i tutaj istotne jest: dobre i wydajne doświetlenie miejsc, gdzie gotowane i przygotowywane są potrawy) .

Właściwie to w kuchni skupia się centralna, główna część całej elektryki domowej, dlatego cała instalacja elektryczna w domu powinna zostać ściśle dopasowana do kuchni. Ponieważ w niej znajduje się największa ilość różnych urządzeń, w tym maszyn stałych i dostawianych. Z tego względu dobrze jest, zresztą już od samego początku projektowania kuchni, położyć ogromny nacisk na tę część / fragment wykonania instalacji elektrycznej. Wszystko po to, aby w przyszłości uniknąć wszelkich problematycznych awarii i nie daj boże, pożaru. Zapalenia się mieszkania albo domu, samozapłonu wywołanego przez wadliwie zamontowaną i funkcjonującą kuchenną instalację sieciową.

Funkcję oświetlenia roboczego coraz częściej pełnią tzw. reflektory punktowe (halogenowe albo też i diody LED). Instalowane są one najwcześniej pod górnymi szafkami wiszącymi w kuchni. Natomiast same oprawy do żarówek mogą zostać zamontowane w specjalnie wykonanych wcześniej otworach lub mogą być one przytwierdzone do spodu szafki. Strefa robocza / funkcjonalna powinna zostać idealnie oświetlona, aczkolwiek przyjmuje się, że optymalnym sposobem na to, jest rozmieszczanie punktów świetlnych co 40-60 cm, żeby uzyskać optymalny efekt oświetlenia. Znakomitą, bo energooszczędną alternatywą dla konwencjonalnych lamp punktowych, jest montaż, coraz popularniejszych listew LED (jest to nic innego, jak listwa z gotowymi już od razu, do działania diodami LED).

Uwaga!: Każda instalacja elektryczna w domu , która oparta została częściowo lub w całości na diodach LED, potrzebuję specjalnych urządzeń konwertujących napięcie dla takiego zestawy diod. Urządzeniami konwertującymi, czyli zmniejszającymi poprowadzone napięcie do diod LED są transformatory. Gdyby nie one (transformatory), to podłączone bezpośrednio diody do domowej sieci elektrycznej, po prostu eksplodowałyby (wybuchłyby) w jednej krótkiej chwili z powodu zbyt dużego napięcia (natężenia prądu elektrycznego). Ogromnego napięcia dopływającego do nich w jednej chwili.

3. Typ- oświetlenie dekoracyjne (upiększające):
W roli oświetlenia dekoracyjnego doskonale sprawdzają się efektowne lampki, które montowane są, np. w przeszklonych szufladach czy półkach albo montowane są we wnękach meblowych. Ten rodzaj oświetlenia dekoracyjnego spełnia głównie funkcje pomocnicze oraz ozdobne. Jednocześnie poprawia on walory wizualne kuchni, gdyż nadaje jej pożądanego i unikatowego klimatu. Wręcz podobnie sytuacja wygląda, kiedy ma miejsce zastosowanie lamp podszafkowych. W przypadku stosowania dekoracyjnych punktów świetlnych zalecane są halogeny bądź halogeny LED-we. Dzięki swojej energooszczędności, a także sporej trwałości, mogą one perfekcyjnie oraz dość długo (chodzi o czas świecenia) podkreślić, oświetlać wybrane elementy Twojej domowej aranżacji.

4. Typ- oświetlenie tzw. wyspy kuchennej:
Kolejnym coraz częściej stosowaną odmianą oświetlenia w rodzimych (polskich) kuchniach, jest wyspa kuchenna. Może ona pełnić oraz łączyć w sobie różne funkcje, np. oddzielać aneks kuchenny od salonu, zastępować stół, przy którym spożywasz posiłki wraz ze swoimi bliskimi, czy może być ona dodatkową przestrzenią roboczą. Żeby wyspa kuchenna spełniała swoją funkcję, to oczywiście musi być ona dobrze oświetlona dedykowanym, inaczej odpowiednio dobranym źródłem światła.

Lampy, oświetlenia oraz rodzaje oświetlenia, jakie występują?

Aktualnie polski rynek oferuje wiele różnorodnego produktów, spośród szerokiego asortymentu oświetleniowego lamp, które dość łatwo da się dopasować do wystroju konkretnego wnętrza. Przykładowo, do oświetlenia wyspy kuchennej doskonale sprawdzą się w tej roli ekrany świetlne, albowiem są to źródła światła, które są montowane do sufitu. Kolejno w nich (ekranach świetlnych) zostają umieszczone wspomniane już wcześniej — punkty świetlne.

Lampy kuchenne:
Dość popularnym i stosowanym typem oświetlenia w polskich kuchniach są lampy wiszące. Z reguły znajdują się one zawsze bezpośrednio nad wyspą, zapewniającej cały czas Twojej kuchni równomierne oświetlenie na całej jej powierzchni. Co więcej, lampy stanowią, dodatkowy mocny akcent w aranżacji przestrzennej każdej kuchni.

Barwy świateł oraz kolorów w kuchni:
W momencie, kiedy wybierasz oświetlenie do swojej kuchni, w takiej kluczowej chwili zawsze powinieneś zwracać uwagę na jego barwę, aby dobrać jak najlepiej oświetlenie do kolorystyki panującej w kuchennym pomieszczeniu Twojego domu. Ponoć światło może przyjmować barwę ciepłą, neutralną albo także zimną. Każda barwa daje odmienny rezultat / efekt świetlny oraz sprawdza się w określonych sytuacjach lepiej, a w innych warunkach już gorzej.

Jednakże najlepszym i zarazem uniwersalnym rozwiązaniem dla Twojej kuchni, będzie wybór kilku naraz, czyli pomieszanie kilku źródeł światła o różnej barwie kolorystycznej.

Ponadto pod szafkami lepiej sprawdzi się zawsze światło neutralne albo zimne, gdyż zapewnia ono komfortowe warunki do pracy. Odnośnie do co do światła centralnego, to może mieć ono barwę ciepłą, która nada domowej kuchni przytulniejszego, cieplejszego klimatu. Z grubsza odmienną, ponieważ całkiem inną kwestią jest dopasowanie / zaadoptowanie barwy światła do koloru obecnej kuchennej zabudowy, a także ścian całego pomieszczenia. Pod tym względem jest to dość trudne zadanie, bowiem wymaga ono dużej wiedzy na temat optyki i łączenia między sobą kolorów, barw.

Powierzchnie a komponowanie względem nich barwy światła:
Do drewnianych frontów mebli najlepiej nadaje się w ponad 90% przypadków oraz pasuje ciepłe światło. Tudzież w odniesieniu do minimalistycznego wyglądu kuchni, w którym dominuje światło o białym kolorze, należy z racji tego dobierać światło o zimnej barwie.

Dobrze byłoby również dla Ciebie, gdybyś każdą decyzję na temat: doboru oświetlenia kuchennego skonsultował z fachowcem. Pamiętaj, że zawsze możesz śmiało postawić na użycie w kuchni światła neutralnego. Stanowi ono w miarę uniwersalny oraz względnie bezpieczny kompromis, dzięki czemu pasuje ono niemalże do każdego kuchennego pomieszczenia.