Oświetlenie skandynawskie: przytulność i naturalność w trendach

Skandynawski styl to w ostatnich latach coraz częściej pojawiający się trend w aranżacji wnętrz. Przyciąga on uwagę swoją prostotą, minimalizmem i naturalnym charakterem. Jednym z kluczowych elementów skandynawskiego stylu są lampy oraz oświetlenie, które wprowadzają do wnętrza przytulność i ciepło. W tym artykule opowiemy o tym, co kryje się za pojęciem oświetlenia skandynawskiego.

Kultura i klimat

Klimat panujący w krajach skandynawskich (Duńsko, Finlandia, Norwegia, Szwecja) wymusza konieczność optymalnego wykorzystania światła. W ciągu dnia jest tam znacznie krótsze niż w Polsce, a zima trwa aż 9 miesięcy. W tych warunkach, funkcjonalność i praktyczność oświetlenia są niezwykle ważne, ale nie tylko. Skandynawowie przywiązują dużą wagę do estetyki i harmonii. Chcą, aby ich wnętrza były jasne i przyjemne dla oka, dlatego stosują oświetlenie, które ma naturalny kaloryczny kolor.

Minimalizm najlepszym przyjacielem

Główną zasadą skandynawskiego stylu jest minimalizm, a oświetlenie nie stanowi wyjątku. Lampy powinny być proste, ale funkcjonalne i łatwe do czyszczenia. Dobrze, jeśli elementy oświetlenia są wykonane z matowych materiałów i mają matowe wykończenie. Proponowane rozwiązania wpasowują się świetnie w każde wnętrze, a wiele z nich wystarczy, aby pomieszczenie nabrało wyjątkowego charakteru i uroku.

Naturalne materiały

Naturalność to kolejna cecha charakterystyczna dla skandynawskiego stylu i dotyczy również oświetlenia. Lampy powinny być wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno, rattan, wiklina lub len. Zdecydowanie przeważają także kolory – lampy występują w neutralnej kolorystyce, a pastelowe barwy są raczej sporadycznie wybierane.

Źródła światła

W skandynawskich domach nie brakuje źródeł światła. Obok centralnego źródła, towarzyszą mu lampy i plafony umieszczone strategicznie w różnych miejscach. Najczęściej stosowane są lampy stołowe, kinkiety i żyrandole. Skandynawowie preferują ciepłe źródła światła (od 2 200 do 3 000 kelwinów), które kojarzą się z bliskością i przytulnością. Oprócz tego, warto pamiętać, że światło odbijające się od matowych powierzchni daje bardziej naturalny efekt.

Podsumowanie

Oświetlenie skandynawskie to funkcjonalność, praktyczność i harmonia w jednym. Idealnie wpasowuje się w minimalistyczną estetykę i charakter wnętrza. Wąski wybór naturalnych materiałów i neutralnej kolorystyki, sprawi, że każdy pomieszczenie zyska przytulny, ciepły klimat.