Schematy elektryczne – oznaczenia schematu elektrycznego

Oznaczenia schematu elektrycznego i oznaczenia instalacji elektrycznych, co się do niej zalicza?

– Żarówka
– doprowadzenie przewodu elektrycznego
– skrzyżowanie przewodów
– połączenie przewodów
– puszka
– uziemienie
– bezpiecznik
– instrument pomiarowy
– dzwonek
– licznik energii
– wypust oświetleniowy
– łącznik jednobiegowy
– łącznik trójbiegowy
– łącznik szeregowy
– łącznik schodowy
– łącznik krzyżowy
– przycisk łączeniowy
– gniazdo wtyczkowe pojedyncze
– gniazdo wtyczkowe podwójne ze stykami ochronnymi
– gniazdo wtyczkowe antenowe
– złącze, wtyk i gniazdo

Przykład schemat połączeń elektrycznych, schemat podłączenia elektrycznego, schemat elektryczny mieszkania i prosty schemat elektryczny :

Jednym z podstawowych elementów instalacji elektrycznej w domu są łączniki. Jednym ze schematów połączenia elektrycznego jest łącznik jednobiegunowy (pojedyncze) – za ich pomocą wykonuje się łączenia w obrębie pojedynczego obwodu działając jak przełącznik oraz dwubiegunowe składające się z pojedynczego przycisku umożliwiającą manipulację w obrębie dwóch obwodów.

Łączniki świecznikowe- mogą posiadać dwa lub więcej przycisków i używane są w przypadkach żyrandoli.

Łączniki schodowe- tego rodzaju łączniki stosuje się w parach, na parterze i piętrze, a przełączenie jednego z łączników powoduje zmiany stanu obwodu w konfiguracji otwarty/zamknięty.

Łączniki zwierane (dzwonek, światło)- służą do łączenia w obrębie pojedynczego obwodu. Posiadają sprężynę, która samoczynnie odbija przycisk powodując rozłączenie.

łączniki żaluzjowe – umożliwia łączenie w obrębie dwóch oddzielnych obwodów bez możliwości łączenia ich jednocześnie. Mogą być wyposażone w dwa przyciski lub jeden trójstanowy. Użytkowane są, np. do podnoszenia i opuszczania żaluzji

Założenie takiej instalacji domowej samodzielnie nie znając się na elektryce może być bardzo trudnym zadaniem. Jednak trochę nauki i chęci może sprawić, że samodzielnie damy sobie radę i zrobimy sobie sami elektrykę w domu. jak zrobić instalacje elektryczną w domu schemat? Elektrykę w domu nie jest łatwo zrobić, a do tego mogą nam posłużyć schematy które pojawiły się już wyżej. Są one ważne i niezbędne do tego, by nasza elektryka powstała. Najlepszym rozwiązaniem do robienia elektryki w naszym domu jest zatrudnienie specjalisty zajmującego się takimi zadaniami na co dzień. Samodzielne robienie takiej trudnej rzeczy może spowodować liczne problemy w materiałach (możliwość uszkodzenia czegoś) lub porażenie prądem. Prąd to nie jest zabawka i w rękach osoby która nie ma pojęcia jak się z nim posługiwać może być niebezpiecznym narzędziem. Nie chcemy, by przez nasze błędy płaciła rodzina. Założenie takiej instalacji elektrycznej nie należy do tanich rzeczy. Są to rzeczy które są bardzo czasochłonne i niebezpieczne, dlatego też lepszym rozwiązaniem jest zlecenie prac komuś kto zajmuje się tym od lat. Jeden błąd przy zakładaniu instalacji może kosztować nas bardzo wiele. Ceny takich fachowców na cały dom zaczynają się już od kilku tysięcy, więc warto odłożyć sobie jakieś oszczędności na położenie w domu elektryki.

Schematy Elektryczne

Plany elektryczne

Do schematów grupy 4 (planów elektrycznych) należą:

Plany rozmieszczenia o oznaczeniu kodowym 401
Plany instalacji o oznaczeniu kodowym 402
Plany sieci lub Plany linii elektroenergetycznych o oznaczeniu kodowym 403.

Schematy elektryczne domowe:

Na kanałach portalu YT mamy wiele porad jak samodzielnie działać w zakresie elektryki w swoim domu. Najlepszym rozwiązaniem przed rozpoczęciem pracy jest obejrzenie sobie na żywo jak to robić i na jakiej zasadzie to działa i w jaki sposób to działa. Schematy są rozpisane wyżej ale trzeba jednak pamiętać o bezpieczeństwie naszym oraz naszej rodziny, która może odczuć skutki tego, że źle założyliśmy instalację elektryczną. Może dojść do licznych porażeń prądem jeśli instalacja będzie źle założona.